przemysł

Wentylacja przemysłowa – nowoczesne i ekonomiczne rozwiązania

W niniejszym artykule przedstawiamy, co zmienić, aby zapewnić w pomieszczeniach przemysłowych odpowiedni przepływ świeżego powietrza przy zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych, posiadających przewagę nad tradycyjnymi instalacjami.

Niekwestionowaną podstawą każdego pomieszczenia przemysłowego jest prawidłowo ustawiony system wentylacyjny. Warunki odnoszące się do właściwej wentylacji zostały ustalone przez ministerstwo pracy i polityki socjalnej, a także są regulowane przez ogólne przepisy BHP. Zaniechanie przestrzegania norm może skutkować nałożeniem wysokich kar finansowych, jednak najgorszą możliwością jest utrata zdrowia przez pracowników.

Wentylacja na hali przemysłowej a krotność wymiany powietrza i przepisy

Na właściwą konfigurację systemu wentylacyjnego ogromny wpływ posiada specyfikacja wykonywanych czynności. Działania, mające związek z wytwarzaniem toksycznych substancji, zobowiązują do utrzymania efektywniejszej wymiany powietrza. Kluczowym obowiązkiem zarządcy hali jest prowadzenie i kontrolowanie działań mających wpływ na dokonywanie właściwej wymiany powietrza w obiekcie, a w szczególności w miejscach narażonych na zwiększoną ilość zanieczyszczeń lub podwyższone temperatury.

Krotność wymiany powietrza stanowi określenie wydajności pracy systemu wentylacyjnego. Wskazuje ilość razy całkowitej wymiany powietrza w ciągu godziny w danym pomieszczeniu. Nie występowanie szczególnych czynników dopuszcza tylko jedną wymianę powietrza w ciągu godziny. W przypadków zakładów przemysłowych, które specjalizują się np. w obróbce cieplnej metali przy wykorzystaniu pochodnych cyjanku, wymagana jest dziesięciokrotna wymiana powietrza w ciągu godziny.

Zaufaj sprawdzonym rozwiązaniom

Przy tworzeniu środowiska pracy, w szczególności w miejscu o podwyższonym ryzyku, konieczne jest zapewnienie sprawdzonej wentylacji. Wykorzystanie niepewnych rozwiązań może skutkować stworzeniem realnego zagrożenia dla pracowników, które może objawić się na kilka sposobów, np. występowanie nieprzewidzianych przerw podczas działania, nagłe spadki efektywności. Stąd też, instalowanie systemu wentylacji w przemyśle powinno być dokładnie przemyślane. Instalacja musi spełniać najbardziej rygorystyczne normy, które zapewnią pracę w każdych warunkach.

System wentylacyjny w przedsiębiorstwie Oxycom IntrCool 4Seasons

Z pewnością,wybierając system wentylacyjny należy w pierwszej kolejności kierować się jego przeznaczeniem do pracy na hali przemysłowej. Jednym z nowoczesnych i polecanych rozwiązań jest Oxycom IntrCool 4Season – https://www.oxy-com.pl/urzadzenie-wentylacja-hal-4s/. Ze względu na posiadaną specyfikację, wyróżnia się na tle innych urządzeń dostępnych w sprzedaży. Posiada nad nimi przewagę ze względu na:

  1. Możliwość kontrolowania temperatury w hali przemysłowej. Bez względu na porę roku, z powodzeniem dostarcza strumień powietrza, który jest dopasowany do panujących warunków zewnętrznych.
  2. Posiadanie innowacyjnego systemu komunikacji ze stacjami pogodowymi, co pozwala na dostosowanie pracy do panujących w danym momencie warunków atmosferycznych.
  3. Umożliwienie zredukowanie kosztów aż o 90% w porównaniu do powszechnie stosowanych systemów wentylacyjnych.
  4. Funkcje systemu Oxycom 4Season, która pozwala na regulowanie poziomu wilgotności powietrza na hali, z automatycznym dopasowaniem go do najbardziej optymalnego poziomu.
  5. Równomierne działanie systemu wentylacji na całej powierzchni obiektu. Oxycom jest gwarantem utrzymania jednolitych warunków na hali, co pozwala uniknąć nadmiernego wychłodzenia lub ogrzania poszczególnych miejsc, co jest dość często spotykane przy tradycyjnych rozwiązaniach.

Nowoczesny system wentylacji przemysłowej, a oszczędności

Posiadanie odpowiedniego systemu wentylacji umożliwia nie tylko zaoszczędzenie pieniędzy na pomniejszeniu kosztów utrzymania, ale przede wszystkim może on z powodzeniem zastąpić pracę innych, niezbędnych urządzeń (klimatyzator, pochłaniacz wilgoci). Wówczas przedsiębiorstwo musi dodatkowo ponosić wydatki związane z ich montażem i eksploatacją. W przypadku ekologicznego systemu wentylacji jedna instalacja pełni szereg funkcji, zatem oszczędność jest bardzo szybko dostrzegalna.

Odpowiednia wentylacja w przemyśle – korzyści dla przedsiębiorstwa

Niekwestionowanym atutem ekologicznego systemu odzyskiwania ciepła od Oxycom jest możliwość utrzymania właściwej temperatury w pomieszczeniu produkcyjnym bez konieczności dodatkowego ogrzewania powietrza. W rezultacie można znacząco zmniejszyć koszty przedsiębiorstwa. Jest to zasadnicza różnica, która nie ma zastosowania w przypadku tradycyjnych systemów rekuperacji. Ponadto, ekologiczny system posiada tryb swobodnego chłodzenia, pozwalający na stworzenie pożądanego mikroklimatu w obiekcie, także przy silnym nasłonecznieniu, wykorzystując niezmodyfikowane termicznie powietrze.

Podsumowanie

Specyfikacja ekologicznego systemu odzyskiwania ciepła, pod warunkiem zachowania wysokiej jakości urządzeń, jest doskonałym sposobem na usprawnienie procesów w pomieszczeniach przemysłowych. Zachęcamy do wyboru aparatury, która posiada efektywny mechanizm, a także wzbogaconą o ponadprogramowe funkcje, podwyższające komfort działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *